menu
ثبت نام      ورود اعضا

معرفی انجمن احبا

تاريخچه و معرفی تاسيس مركز:
پس از برگزاری اولین مجمع عمومی انجمن احبا در سال 1378 به دلیل عدم توجه جامعه به بیماری های روان و اختلالات شدید روانپزشکی به ویژه اختلال اسکیزوفرنیا عده ای از متخصصین و خانواده های دارای بیمار با اختلال اسکیزوفرنیا اقدام به تاسیس اولین تشکل غیردولتی آموزشی، پژوهشی، پیشگیری، درمانی، و توانبخشی ویژه افراد مبتلا به اختلالات شدید روانپزشکی و اسکیزوفرنیا در کشور نمودند که با تدوین اساسنامه در سال 1380 با هدف معرفی بیماری اسکیزوفرنیا و ارتقاء آگاهی جامعه نسبت بدان، کمک به انگ زدایی و بالا بردن کیفیت زندگی مبتلایان و خانواده ها، کاهش فشار روانی، اجتماعی، اقتصادی بر خانواده و حمایت یابی تاسیس و به ثبت رسید.
طبق اساسنامه، هیئت مدیره انجمن هردوسال یکبارازمیان متخصصین، خانوادهها و افراد خیرانتخاب می شوند.
انجمن احبا موسسه ای است خیریه (غیر دولتی، غیر انتفاعی، غیر سیاسی) که ارکان انجمن مجمع عمومی و هیئت مدیره هست تعداد اعضای مجمع عمومی 72 نفر می باشد و تعداد اعضای هیئت مدیره 13 نفر می باشد
در سال 1395 در راستای اهداف انجمن و نیاز بیماران مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی بیماران مزمن روان احبا تاسیس شد. واز سال 1396 نمایندگی های انجمن احبا در شهرستان ایرانشهر و البرز افتتاح شد و در سال 1397 نمایندگی احبا در شهرستان جیرفت تاسیس شد. و نمایندگی اراک ، بم، زاهدان نیز در دست اقدام می باشد.
در مرکز روزانه بیماران خدمات توانبخشی پزشکی، توانبخشی روانی اجتماعی، توانبخشی آموزشی و حرفه ای و نیز به خانواده بیماران، خدمات آموزشی، به صورت روزانه با هدف کاهش عود بیماری، احتمال بستری شدن در بیمارستان، بازتوانی رفتاری، افزایش توان زندگی مستقل در جامعه با کسب مهارت‌های اجتماعی و رفتاری ارائه می گردد.

اهداف مركز
حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات شدید روانپزشکی و خانواده های ایشان و کمک به شهروندان مبتلا به بیماری و بالا بردن سطح عملکرد و کیفیت زندگی بیماران و مراقبین در جهت عادی سازی زندگی با استفاده از خدمات توانبخشی تا بتوانند همانند سایرین از امکانات موجود شهری استفاده نمایند.
به این ترتیب اهداف انجمن از ابتدای تاسیس تا به امروز حمایت همه جانبه از بیماران و مراقبین آنها می باشد که عبارتند از :
1- حمایت از حقوق اجتماعی بیماران .
2- تلاش در جهت گسترش تسهیلات و ایجد هماهنگی روزمره به منظور ارائه خدمات آموزشی ، درمانی و توانبخشی .
3- کمک به پیگیری درمان سرپایی بیماران پس از ترخیص.
4- همکاری با موسسات و نهاد های علمی برای انجام فعالیت های پژوهشی ـ آموزشی .
5- حمایت قضایی از بیماران.
6- برگزاری جلسات گردهمایی های علمی و هنری.
7- آموزش عمومی در خصوص بیماری اسکیزوفرنیا و تلاش جهت اصلاح باورهای غلط عامه مردم نسبت به بیماری روانپزشکی .
گروه هدف مركز
بیماران مبتلا به اختلالات شدید روانپزشکی و خانواده های ایشان
خدمات انجمن
 خدمات آموزشی – پژوهشی – پیشگیری
• آموزش همگانی و افزایش دانش جامعه به منظور پیشگیری
• آموزش خانواده ها و مراقبین
• آموزش دانشجویان
• برگزاری همایش در روز جهانی اسکیزوفرنیا
• اطلاع رسانی در رسانه های جمعی
• شرکت در برنامه های آموزشی صدا و سیما
• برگزاری همایش های علمی و تخصصی 
• تهیه پمفلتها، جزوه، بروشور، پوستر و انتشار کتاب های مرتبط
• همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی جهت تولید علم
• انجام پروژه های پژوهشی 
 خدمات آموزشی و توانبخشی مرکز روزانه
• خدمات درمانی ومشاوره شامل ویزیت روانپزشک و مشاوره تخصص
• خدمات توانبخشی روانی اجتماعی شامل کاردرمانی، گروه درمانی، مددکاری گروهی، سایکودرام، آموزش self care، گشت های آموزشی، موسیقی درمانی، شاهنامه خوانی
• خدمات توانبخشی آموزشی شامل آموزش مهارت های زندگی به بیماران و آموزش به خانواده
• خدمات توانبخشی حرفه ایی شامل کلاسهای معرق، چرم دوزی، نقاشی، کامپیوتر، خلاقیت، ویترای، طراحی
• خدمات فرهنگی هنری شامل هنر درمانی، آموزش شطرنج، یوگا، تنیس، فوتبال دستی و...

برنامه های در دست اقدام :
• ایجاد کارگاه حمایت شده برای اشتغال
نظر به اینکه توانبخشی مناسب حداکثر شش ماه تا یکسال می تواند مددجو را به مرحله بعدی که اشتغال حمایت شده می باشد ارجاع دهد و از آنجا که این انجمن برای توانبخشی بیماران اعصاب و روانی که همه از آنان قطع امید داشته اند با کار نمونه توانسته تحول بزرگی در علم روانپزشکی بوجود آورد و از طریق توانبخشی بخشی از این بیماران را به زندگی نسبتا عادی برگرداند که تا علاوه بر کار، تولید و کاهش هزینه‌های تحمیلی این بیماران به خانواده، از نظر روحی نیز در این افراد بهبود ایجاد شود انجمن در نظر دارد با کمک خیرین گرامی برای این عزیزان در محیطی حمایت شده ایجاد اشتغال نمایید و در کنار ایجاد شغل به صورت الگویی در کشور برای سایر شهرها مطرح گردد.
• ایجاد مسکن با خدمات ویژه
نظر به اینکه بیماران مزمن روان اغلب بالای 40 سال به بالا می باشند و مراقبین آنها همواره در مراقبت و نگهداری از بیمارشان تنها بوده اند و معمولا سن این مراقبت کنندگان اکثرا بالای 70 سال می باشند و علاوه بر مشکلات اکثر سالمندان و همیشه این اضطراب را دارند که بعد از ما فرزندان ما چه خواهند شد بعنوان مثال پدر و مادر 85 ساله ای که فرزندان دختر 53 و 54 ساله بیمار دارند.
“مسکن همراه با خدمات ویژه” که توسط انجمن ارائه می شود وامکان اقامت دائمی بیماران دارای اختلالات شدید روان و حفظ استقلال آنها را فراهم می آورد و فرصتی برای خانواده های این افراد جهت کسب و ارامش خاطر از بابت مستقل شدن فرزندان خود می باشد. برنامه مسکن همراه با خدمات ویژه، برای بیماران یک مددکار حمایتی در نظر میگیرد تا به آنها کمک کند به زندگی در منزل خود ادامه دهید. این پشتیبانی ها می تواند بنا به نیازهای بیماران متغیرباشد. مساکن همرا با خدمات ویژه اکثرا، در ساختمان هایی با فضاهای مشترک مثل آشپزخانه یا دستشویی مشترک ارائه می شوند البته آپارتمان های مستقل )فاقد فضاهای مشترک( موجود و قابل ارائه هستند.
خدمات حمایتی “مسکن همراه با خدمات ویژه” می توانند بنا به نیازهای بیماران تغییر کند. این خدمات قابل انتقال هم می باشند، بطور مثال اگر بیمار محل زندگی خود را تغییر دهید، حمایت هایی که نیاز دارند در محل جدید نیز به آنها ارائه می شود.
انجمن در نظر دارد که در کنار محیط زندگی، فضایی جهت اشتغال (کشاورزی، صنایع بسته بندی و...) و تفریح برای این عزیزان ایجاد نماید
• ایجاد یک مرکز تفریحی

نشاني/تلفن/دورنگار/سايت/ايميل
آدرس دفتر مرکزی: خیابان آزادی- نرسیده به میدان انقلاب- خیابان استاد بهزاد- نبش کلهر- پلاک 21- طبقه سوم.
تلفن: 66924475 – 66914097 - 66903808
فکس: 66929848
آدرس مرکز روزانه: خیابان قزوین، خیابان مرادی، نرسیده به خیابان میرجلیلی، مرکز روزانه توانبخشی اعصاب و روان احبا.
تلفن: 55410001- 55417477
وب سایت: www.spsahebba.ir
پست الکتریکی: spsahebba@gmail.comایمیل:
موبایل:
کد امنیتی: captcha